Toyotan matalakeräilytrukit, joissa on T-mote-etäohjaus-toiminto, lisäävät tehokkuutta ja edistävät samalla turvallisempaa työympäristöä. Mitä suurempi varaston keräilytiheys on, sitä suurempi ajansäästö saadaan puoliautomaattisilla keräilytrukeilla.
Etäajokonseptimme lyhentää keräilyyn kuluvaa aikaa, mikä puolestaan lisää keräilijöiden tuottavuutta ja sujuvoittaa keräilyn virtausta. Verrattuna manuaaliseen keräilytrukkiin, etäohjattavien trukkien käyttö voi lisätä tuottavuutta jopa 20 %.
Trukin hallittu kiihdytys ja nopeus vähentävät avainkomponenttien kulumista, pidentää laitteen käyttöikää ja pienentää huoltokustannuksia. Myös energiankulutus vähenee noin 10 %.
Jatkuvan kyytiin nousemisen ja siitä poistumisen minimointi vähentää kuljettajan tapaturmariskiä ja kuormitusta. T-mote-kauko-ohjain toimii sormen painalluksella, joten keräilijän kädet ovat täysin vapaat keräilyä varten.
Keräilytrukki on varustettu turvaskannereilla, jotka havaitsevat enintään 1 metrin päässä olevat esineet. Esineen havaittuaan keräilytrukki pysähtyy automaattisesti tai säätää reittiään törmäyksen estämiseksi. Etäohjaus-tilassa trukki liikkuu 4 km/h nopeudella, ja varoitusvalo vilkkuu varoittaakseen sivullisia. Trukeissa on pieni näyttö, joka osoittaa tärkeimmät parametrit ja varoitukset.
Keräyssykli sisältää paljon on/off-toimintoja. Toyota Optio -keräilytrukit, joissa on T-mote-etäohjaus-toiminto, antavat kuljettajalle mahdollisuuden liikuttaa keräilytrukkia eteenpäin ilman, että hänen tarvitsee ajaa sillä. Kuljettaja voi helposti siirtää trukkia eteenpäin pienellä sormiohjatulla kaukosäätimellä. Ohjainta käytetään etusormessa ja siinä on kaksi painiketta. Sitä voidaan käyttää vasemmassa tai oikeassa kädessä, käsineiden kanssa tai ilman.
Tämän yksinkertaisen ja tehokkaan kädet vapauttavan ratkaisun avulla kuljettaja voi kävellä keräilytrukin takana tai sivulla ja kerätä tavaroita hyllyiltä trukin kyytiin.
T-moten avulla keräilijä voi etäohjata keräilytrukkia keräilyn aikana. Tämä tehostaa keräilyä. Keräilijä kävelee trukin vieressä tai perässä.
Kokemuksemme mukaan noin 70 % kyytiin nousuista (ja poistumisista), jotka aiheutuvat tarpeesta liikuttaa trukkia, voidaan poistaa. Kehon ja erityisesti jalkojen rasitus vähenee, ja keräilyprosessi nopeutuu, koska kuljettaja käyttää enemmän aikaa keräilyyn ja vähemmän aikaa ajamiseen.
Mitä suurempi käytävän keräilytiheys on, sitä suuremman ajansäästön saat puoliautomaattisella keräilijällä. Erityisesti varastot, joissa tavarat liikkuvat nopeasti, voivat hyötyä puoliautomaattisten keräilijöiden käytöstä.
Kuljettajille ei ole tarvetta järjestää lisäkoulutuksia.
Kyllä, t-mote voidaan jälkiasentaa olemassa oleviin Toyota Optio -matalakeräilytrukkeihin.
Kyllä, sormiohjaus toimii myös hanskojen kanssa.
Kaukosäätimessä käytetään ladattavaa litium-polymeeriparistoa, ja se ladataan lataustelineessä, johon mahtuu jopa 10 kaukosäädintä. Latausteline kytketään päävirtalähteeseen. Kaukosäädin ilmoittaa, kun kaukosäädin tarvitsee latausta. Matalakeräilytrukissa sijaitseva näyttö näyttää kaukosäätimen akun tilan sen jälkeen, kun säädin on yhdistetty trukkiin.
